Vždycky je důležitý prožívat to, co je teď, říká Petr Hošek z Plexis

Foto: Archiv Kids and Heroes
Foto: Archiv Kids and Heroes

Bylo říjnové úterý, rok 2012 a na bar rádia StreetCulture, které tenkrát sídlilo ve Štítného ulici na Žižkově, si to v křiváku nakráčel Petr Hošek. Rovnou jsme chtěli objednávat pivo, ale zpěvák a baskytarista jedné z nejdéle fungujících českých punkových kapel Plexis si zase našel něco, čím by šokoval. „Už dva měsíce nepiju. Sejmuly mě játra, tak se teď dobíjím,“ vyrazil nám tenkrát docela dech.


Dobíjení zřejmě dopadlo úspěšně – ve středu 8. února 2017 totiž oslaví 50. narozeniny. Do Lucerna Music Baru mu přijdou popřát Visací zámek, S.P.S., E!E, Slaves Of Stadium Rock, Konfront a řada dalších hostů. A my jako gratulaci vytahujeme z archivů tenhle rozhovor.

Petr Hošek propadl hudebnímu světu už na začátku 80. let, kdy dělal bedňáka Abraxas. „Stačila mi ta chvilka, že jsem tahal kabely, a už to byl splněnej sen, byl jsem s kapelou. Ale to, že třeba někdy vydáš desku nebo budeš aktivně hrát 28 let, to by mě v životě nenapadlo,“ říká. Letos už mají Plexis na hřbetě Kristova léta.

V rozhovoru dál vzpomíná, jak se dali Plexis dohromady, jak tenkrát vypadaly zkoušky, aparáty a první koncerty. Třeba ten kultovní z roku 1985 na parníku Vltava, kde s nimi zpívala Jitka Asterová. „Do tý jsem byl tenkrát zamilovanej, tak jsem si myslel, že to na ni udělám, že ji pozvu do kapely.“ Jestli to zafungovalo, uslyšíte v rozhovoru.

V roce 1990 vydala kapela první nahrávku Půlnoční rebel. „Z každý desky jsme měli asi tři koruny, ale prodalo se jí tenkrát asi 80 tisíc, to byl úlet.“ A jak nám prozradil, třeba dnes už zlidovělý cover Ramones Svět jsou jen báry tam původně vůbec neměl být.

Pak přišlo album White Killer a s ním, jak už název napovídá, asi nejdivočejší období kapely. „Nevěděl jsi, jestli je den, noc, černá, bílá, všechno bylo jenom sehnat něco, prostě totální schizofrenie.“

Ani v pozdějších 90. letech se zrovna nenudili. Třeba při natáčení desky To. „První den ve studiu, já nikde. Druhý den ve studiu, já nikde. Třetí den ve studiu, já nikde. Takže kluci měli už trošku strach, co se děje. Přišel jsem čtvrtej den a vypadly mi zuby.“ A prý je to na písničce To slyšet. Celou desku navíc museli točit znovu. „Měli jste to natočený, přišli jsme na firmu, že je to hotový, ten týpek si to převzal a říkal – Jako demáč dobrý, teď to běžte natočit.“

Řeč nemohla nepřijít ani na kavárnu Slavia, na stejnojmenný fotbalový a hokejový klub, na Vinárnu U Sudu, Zlý časy nebo legendární klub Bunkr. Na přetřes přišel i Hoškův DJský projekt Maradona Jazz, filmová kariéra a samozřejmě spřátelené kapely Lucie, Wanastowi Vjecy, Svatý Vincent, Michael’s Uncle anebo Buzzcocks či Ramones, kterým Plexis předskakovali.

A co budoucnost? „Vždycky je důležitý prožívat to, co je teď. Do budoucna nic neplánuju, podařilo se mi v životě prožít všechno, co jsem chtěl.“ A je v dohledu nová řadovka? „Většinou je to tak, že deska je po tom, co se nějak rozsekám nebo si nějak hodně ublížím. Novej šroub rovná se nová deska, takže uvidíme.“


Diskuse k příspěvku

comments powered by Disqus
Reklama

Děkujeme za podporu na HITHIT!

StreetCulture má menší pauzu. Občas jí ale přerušíme. Sleduj náš audioarchiv, který obsahuje ty nejzajímavější rozhovory. ▼▼▼

audiorozhovory odkaz
1435mm
1435mm

Stay tuned!

 

Program akcí StreetCulture

Když HTML je víc než FM

Když HTML je víc než FM

 Koncert Doporučujeme DJ Párty

NEWSLETTER STREETCULTURE.CZ

Přihlaš se o odběru novinek e-mailem a staneš se součástí StreetCulture Zone

JAK MOHU PODPOŘIT STREETCULTURE?

StreetCulture pomůžete, když nás budete poslouchat a chodit nás podpořit přímo do našich prostor, kde se můžete osobně potkat s naším týmem. Kdyby nebylo fanoušků StreetCulture, nepřežili bychom ani jeden rok naší existence.

Můžete nás také podpořit finančně! Jakákoliv částka nám pomůže financovat náročný provoz StreetCulture rádia.

Reklama ve vysílání StreetCulture

Vyrobíme na zakázku audiospot, který dle dohody nasadíme do našeho vysílání.

Sdílejte a šiřte StreetCulture na internetu

Stáhněte si naše bannery nebo sdílejte audio přehrávač rádia StreetCulture.

Městská část Praha 3

Praha 3 Městská část Praha 3 podporovala StreetCulture v letech 2011, 2013 - 2016. Děkujeme!

Audio archív

Chcete si poslechnout zpětně zajímavé rozhovory s osobnostmi, které dorazily do vysílání StreetCulture? Doporučujeme sledovat sociální síť Mixcloud, kde průběžně publikujeme náš audio archív.

Fotogalerie

Podívejte se na fotky našich moderátorů, fotky z koncertů anebo prostor StreetCulture.

Video ze StreetCulture

Na youtube.com/StreetCultureCZ najdete videa z našich akcí nebo pozdravy moderátorů a fanoušků StreetCulture.

Česká pirátská strana podporuje StreetCulture

plachta cerny Tento veřejně prospěšný projekt byl financován ze státního příspěvku České pirátské strany prostřednictvím jejího participativního rozpočtování.

Tímto děkujeme Pirátské straně za finanční podporu projektu komunitního rádia Streetculture. Finanční podpora byla poskytnuta skze jejich inovativní participativní rozpočet (bližší informace zde). Poskytnutou finanční podporu jsme využili na každodenní provoz rádia.

1435 / Nákladové nádraží Žižkov

1435 / Nákladové nádraží Žižkov Národní filmový archiv provozuje veřejný prostor 1435mm na Nákladovém nádraží Žižkov

Národní filmový archiv

NFA Bez podpory NFA by to doopravdy nešlo. Díky!


 Stisk.com  Praha 3 VOŠPVOŠP