Finalisté 1BAND2PLAY 2017: Silver Springs

Silver Springs. Foto: Siver Springs
Silver Springs. Foto: Siver Springs

Potkali se v Los Angeles, ale první koncert pod názvem Silver Springs si odbyli v Liberci. Proč se rozhodl rodilý Američan vyměnit zámoří za tuzemskou scénu? V čem se od sebe může lišit výpověď anglického a českého textu? Jak „okysličit“ český indie-rock, popsal v rozhovoru pro rádio StreetCulture kytarista a zpěvák Niko Jalauzidis. Kapelu Silver Springs můžete slyšet naživo také v rámci finálového večera talentové soutěže 1BAND2PLAY, který se uskuteční 24. května v pražském klubu FAMU. Vítěz získá možnost zahrát si na stagi magazínu Full Moon na letním festivalu Colours of Ostrava.


Vaše cesta do České republiky vedla nezvykle - z Los Angeles. Ambice kapel bývají většinou obrácené. Jak se to seběhlo?

Já a kytarista Elijah Cooper jsme chodili v Los Angeles společně na vysokou školu a bydleli na stejné koleji. Občas jsme si náhodně zajamovali, z čehož vzešla kapela. Skladby a melodie se nám líbily tak moc, že jsme, poté co jsem odjel, plánovali, co dál. Nakonec jsme se shodli, že by Elijah mohl přijet sem do České republiky.

Takže kapela jako taková v Los Angeles nevystupovala?
Prakticky ne. My jsme tam udělali pod jiným jménem pokojové EPčko, ale z toho nic nebylo, ani koncert jsme nestihli. Věděli jsme ale, že základy máme a chtěli jsme s tím něco udělat.

Další dva členy jste nabrali až zde v Česku.
Přesně tak. Basák Václav Moldan se mnou hrál už na střední škole a bubeníka Jana Nikendeye jsme potkali v Liberci díky labelu.

Minulý rok jste nahrávali svůj první singl Shelter Love pod jménem Silver Springs u Martina Havlena. Vyšel v lednu a poté jste na to navázali hned prvního dubna EPčkem Limbo. Přišlo mi to zdařilé jak zvukově, tak autorsky. Na internetu píšete, že chcete přesvědčit unavenou lokální scénu o aktuálnosti indie-rocku. Čím si myslíš, že vaše hudba okysličuje zdejší scénu a z čeho odvozujete onu unavenost?
Tam se především mluví o vibeu. Většinou máš z lokálních kapel smutný pocit než veselý, kdežto naše hraní se prezentuje pozitivnějším nábojem , a to i když hrajeme mollové melodie. Snažíme se šlapat i v klidných skladbách, kam dáváme energičtější základ.

Takže baladu v repertoáru nemáte?
Naopak. Právě připravujeme nové EP, kde se hrabeme v poklidnějších rovinách. Plánovaný singl bude znatelně klidnější.

Součástí výhry talentové soutěže 1BAND2PLAY je také vydání alba pod záštitou hudebního magazínu Full Moon. Ty si už částečně odpověděl, ale máte případně v repertoáru dostatek nového materiálu?
Plánujeme přes léto nahrávat EPčko, které vydáme počátkem podzimu. Nějaké songy tak už máme hotové, jiné budeme dodělávat u zmíněného Martina Havlena v Liberci.

Martin Havlen je v poslední době poměrně populární. Proč padla volba na něj?
Hráli jsme v Liberci v baru Vokno, což byl náš vůbec první koncert v Česku. Tam jsme se seznámili s Radem Rabinou, který s Martinem spoluzaložil label No Go. Při druhém koncertu nás Rado seznámil s Martinem. Tak jsme se dali dohromady.

Když už jsme se dostali i k labelu No Go. Ono to trošku vypadá, že jste si založili label a vydáváte si svoje věci. Jak to je?
Label začal počátkem tohoto roku, což vyšlo shodou okolností časově stejně jako oznámení naší kapely. Jedná se tedy o velice čerstvou věc. Momentálně Martin s Radem nabírají nebo plánují nabírat nová jména a postupně se rozrůstat. Takže ano, možná to vypadá, jak říkáš, ale to je dané časem oznámení.

Takže se máme na co těšit.
Určitě.

Jak dlouho tedy koncertujete?
Sice existujeme už dva roky, ale to jsme koncertovali ještě pod starým názvem a spíš jen pro přátele. Od oficiálního oznámení kapely jsme měli sedm koncertů. Takže se zatím rozehráváme.

I přesto máte v line-upech zavedených akcí své místo. Nedá se tedy říct, že byste byli tradiční kapelou z garáže, naopak se vám povedlo najít obratem publikum. Kam až to plánujete v rámci tuzemské scény dotáhnout?
To nám udělalo velkou radost. Nemáme jasný plán, chceme zkrátka hrát, dokud se naše tvorba nebude líbit víc a víc. Časem bychom se rádi dostali i mimo tuzemskou scénu.

Třeba se touto oklikou dostanete zas zpět do Los Angeles.
Což by bylo taky krásný. Určitě nás to tam táhne, ale chceme být připravení.

Jak se ti podařilo přesvědčit  vašeho kytaristu, plnohodnotného Američana, jehož jediným kontaktem s Českem si byl ty, přestěhovat se?
Pro začínající kapely jsou podmínky v Americe velice těžké. Určitě by se tam nepovedl takový hezký start jako tady. Lidé zde jsou otevřenější hudbě, panuje tu příjemná atmosféra vůči kapelám a zároveň existuje nějaké zázemí. S tím jsem za Elijahem přišel a ani jsem ho nemusel dlouho přemlouvat. Chtěl hrát, tak jsme si řekli „budeme hrát a je jedno kde“. Takže to bylo čistě o muzice.

Kdo u vás vlastní textařskou licenci?
Já i Elijah.

Máte anglické texty. Ty navíc zpíváš. Nakolik si věříš odzpívat koncert v Americe?
Snad ano. Já jsem v tomto velice kritický. Říkám Elijahovi, aby mě buzeroval za každou maličkost, kdykoli se mu bude zdát, že je něco jinak. Občas mě proto upozorní na nějakou nesrozumitelnou část, ale přesto se mu líbí i ty divnosti, které si nesu z češtiny. Takže to zas tak moc nevadí.  Ale na srozumitelnost si dáváme pozor.

Odkud berete inspiraci k psaní textů? Jedná se o abstrakci a niterní pocity, nebo máš ambici ovlivňovat své posluchače prostřednictvím nějakých sdělení?
My spíš do textů dáváme náladu a pocit, který chceme, aby skladba vyvolala. Takže píšeme první hudbu a následně text. Jen u několika málo skladeb byl opačný proces. Světonázor nikomu vnucovat nechceme...

Celý rozhovor si můžete poslechnout na našem Mixcloud profilu.

www.facebook.com/silverspringsofficial/
nogolabel.bandcamp.com

Live: 1Band2Play 2017: David Invalid + Ette Enaka + Silver Springs
24.05.2017 20:00 | Klub FAMU, Praha
www.facebook.com/events/999483690185980 


Diskuse k příspěvku

comments powered by Disqus
Reklama

Děkujeme za podporu na HITHIT!

StreetCulture má menší pauzu. Občas jí ale přerušíme. Sleduj náš audioarchiv, který obsahuje ty nejzajímavější rozhovory. ▼▼▼

audiorozhovory odkaz
1435mm
1435mm

Stay tuned!

 

Program akcí StreetCulture

Když HTML je víc než FM

Když HTML je víc než FM

 Koncert Doporučujeme DJ Párty

NEWSLETTER STREETCULTURE.CZ

Přihlaš se o odběru novinek e-mailem a staneš se součástí StreetCulture Zone

JAK MOHU PODPOŘIT STREETCULTURE?

StreetCulture pomůžete, když nás budete poslouchat a chodit nás podpořit přímo do našich prostor, kde se můžete osobně potkat s naším týmem. Kdyby nebylo fanoušků StreetCulture, nepřežili bychom ani jeden rok naší existence.

Můžete nás také podpořit finančně! Jakákoliv částka nám pomůže financovat náročný provoz StreetCulture rádia.

Reklama ve vysílání StreetCulture

Vyrobíme na zakázku audiospot, který dle dohody nasadíme do našeho vysílání.

Sdílejte a šiřte StreetCulture na internetu

Stáhněte si naše bannery nebo sdílejte audio přehrávač rádia StreetCulture.

Městská část Praha 3

Praha 3 Městská část Praha 3 podporovala StreetCulture v letech 2011, 2013 - 2016. Děkujeme!

Audio archív

Chcete si poslechnout zpětně zajímavé rozhovory s osobnostmi, které dorazily do vysílání StreetCulture? Doporučujeme sledovat sociální síť Mixcloud, kde průběžně publikujeme náš audio archív.

Fotogalerie

Podívejte se na fotky našich moderátorů, fotky z koncertů anebo prostor StreetCulture.

Video ze StreetCulture

Na youtube.com/StreetCultureCZ najdete videa z našich akcí nebo pozdravy moderátorů a fanoušků StreetCulture.

Česká pirátská strana podporuje StreetCulture

plachta cerny Tento veřejně prospěšný projekt byl financován ze státního příspěvku České pirátské strany prostřednictvím jejího participativního rozpočtování.

Tímto děkujeme Pirátské straně za finanční podporu projektu komunitního rádia Streetculture. Finanční podpora byla poskytnuta skze jejich inovativní participativní rozpočet (bližší informace zde). Poskytnutou finanční podporu jsme využili na každodenní provoz rádia.

1435 / Nákladové nádraží Žižkov

1435 / Nákladové nádraží Žižkov Národní filmový archiv provozuje veřejný prostor 1435mm na Nákladovém nádraží Žižkov

Národní filmový archiv

NFA Bez podpory NFA by to doopravdy nešlo. Díky!


 Stisk.com  Praha 3 VOŠPVOŠP