Prostor 1435mm nabízí klid na kulturu uprostřed města, říká dramaturgyně a produkční Veronika Bokšteflová

Foto: StreetCulture
Foto: StreetCulture

V několika posledních letech se prostředí Nákladového nádraží Žižkov podílí na obrazu žižkovské kultury intenzivněji než kdy jindy. Během teplých letních večerů kolejiště zaplňují filmoví diváci, které sem láká pravidelné promítání klenotů české i světové kinematografie, fanoušci kapel i náhodní kolemjdoucí hledající v industriálním prostoru osvěžení a klid. Za oživením jedné z překládkových budov stojí mimo jiné projekt 1435mm. Co je jeho cílem a proč Nákladové nádraží Žižkov, nám řekla produkční a dramaturgyně prostoru Veronika Bokšteflová.


Když se ohlédneme do minulosti české kinematografie, tak narazíme na momenty, ve kterých k sobě mělo prostředí železnice a filmaři hodně blízko, přesto se nabízí otázka, proč se Národní filmový archiv (dále NFA) rozhodl pro projekt 1435mm na Nákladovém nádraží Žižkov?
Takových momentů najdeme ve filmu samozřejmě hodně, ale je to tak v každém uměleckém odvětví díky úchvatné atmosféře železniční dopravy. Nicméně důvod pro místy trnitou cestu provozování kulturního centra 1435mm v prostoru Nákladového nádraží Žižkov je zaměřený na současnost. Národní filmový archiv v čele s generálním ředitelem Michalem Bregantem bojuje již delší dobu za zachování této krásné budovy a dotáhl to společně s dalšími tak daleko, že objekt byl v roce 2013 prohlášen národní kulturní památkou.

Co si kladete za cíl a jak se ho daří naplňovat?
V budoucnosti, doufáme, že v blízké, by mělo Ministerstvo kultury uvolnit finance na rekonstrukci budovy i s přilehlými křídly, aby nádraží sloužilo jako zázemí pro kulturní instituce. Národní filmový archiv poté bude osidlovat hlavní “administrativní” budovu. Nicméně takto velká rekonstrukce (a finanční prostředky s ní spojené) vyžadují velký tlak a vůli kulturních institucí. Národní filmový archiv se rozhodl, že tuto vůli vyjádří nejlépe vnesením života do nádherných prostor nádraží ještě před rekonstrukcí. Proto se od roku 2015 konají pravidelné projekce v Letním kině 1435mm, od minulé sezony také koncerty Hudba v kolejích a jiné kulturní akce. Takže cílem je oživit Nákladové nádraží Žižkov, ukázat široké veřejnosti nádherné prostory a naplňovat je kulturou. Daří se čím dál lépe, lidé chodí, dýchají nádraží a to se nám moc líbí.

Koncert v kolejích.

Nezúčastněnému člověku může název Národního filmového archivu evokovat minulost, ale v prostoru 1435mm jsem spíš narážel na mladší ročníky. Mají ponětí, kdo stojí za dramaturgií tohoto prostoru, a nekoliduje prezentace provozu kulturního prostoru s hlavní náplní práce NFA, což je, předpokládám, připomínání filmových památek?
My se samozřejmě snažíme, aby návštěvníci věděli, kdo a proč prostor provozuje. V nové sezoně to doufám bude vidět ještě více. Název Národní filmový archiv evokuje minulost, i jedna z veledůležitých činností - prezervace kulturního dědictví - se obrací k minulosti, ale pracujeme s ní velice aktuálně. NFA, jako jedna z největších institucí tohoto typu na světě, sleduje současné tendence nejen v archivnictví, ale také v digitálním restaurování, filmové výchově, distribuci či zprostředkování dění v českém současném filmu. To vše může návštěvník poznat i v prostoru 1435mm, podobně jako v tradičním kině Ponrepo, navíc ještě v doprovodu i jiných než filmových událostí.

nakladove nadrazi zizkov blesak

Kdo dává projektu 1435mm/Nákladové nádraží Žižkov reálnou podobu?
Za celým projektem ideově stojí Michal Bregant, výkonně pak od roku 2016 já a Sára Herrmannová. Velmi nám pomáhají kolegové z NFA, s letním kinem oddělení kurátorů a obchodní oddělení, velkou podporou pro chystanou sezonu je naše šéfka Dagmar Ostřanská. Máme skvělý tým techniků a promítačů, bez všech těchto lidí bychom se mohly se Sárou na nádraží tak maximálně klouzat.

Jak náročná je cesta od brainstormingu k fungujícímu veřejnému prostoru? Jsou zde specifika? 
Připravit tak velký a specifický prostor jako je Nákladové nádraží Žižkov na reálný provoz je běh na dlouhou trať a jde to postupně - potýkáme se stejně jako kdekoliv jinde s velkým množstvím nápadů, které naráží na finanční omezení. Dramaturgii se snažíme uzpůsobovat industriálnímu charakteru, Nákladové nádraží Žižkov, koleje, podeje, výdeje jsou hodně inspirativní.

Proč by měl podle tebe člověk, který navštívil 1435mm, doporučit jeho návštěvu známým?
Prostor 1435mm je prosycen těžko uchopitelnou něžnou atmosférou - my tomu se Sárou říkáme oáza klidu, přestože pro nás často příliš klidný není. To je myslím důvod, proč se do 1435mm návštěvníci rádi vrací a přivádějí sebou kamarády. Protože těžko hledat uprostřed města klid na kulturu!

 

STREETCULTURE V 1435MM

Během května 2017 startuje rádio StreetCulture vysílání v prostorech 1435/Nákladové nádraží Žižkov. Máte na tom podíl také vy - naši fanoušci! Děkujeme za úspěšnou sbírku prostřednictvím portálu Hithit.cz a těšíme se na vás v novém studiu s osvědčenými i novými pořady.

sc ve verejnem prostoru


Reklama

Děkujeme za podporu na HITHIT!

StreetCulture má menší pauzu. Občas jí ale přerušíme. Sleduj náš audioarchiv, který obsahuje ty nejzajímavější rozhovory. ▼▼▼

audiorozhovory odkaz
1435mm
1435mm

Stay tuned!

 

Program akcí StreetCulture

Když HTML je víc než FM

Když HTML je víc než FM

 Koncert Doporučujeme DJ Párty

NEWSLETTER STREETCULTURE.CZ

Přihlaš se o odběru novinek e-mailem a staneš se součástí StreetCulture Zone

JAK MOHU PODPOŘIT STREETCULTURE?

StreetCulture pomůžete, když nás budete poslouchat a chodit nás podpořit přímo do našich prostor, kde se můžete osobně potkat s naším týmem. Kdyby nebylo fanoušků StreetCulture, nepřežili bychom ani jeden rok naší existence.

Můžete nás také podpořit finančně! Jakákoliv částka nám pomůže financovat náročný provoz StreetCulture rádia.

Reklama ve vysílání StreetCulture

Vyrobíme na zakázku audiospot, který dle dohody nasadíme do našeho vysílání.

Sdílejte a šiřte StreetCulture na internetu

Stáhněte si naše bannery nebo sdílejte audio přehrávač rádia StreetCulture.

Městská část Praha 3

Praha 3 Městská část Praha 3 podporovala StreetCulture v letech 2011, 2013 - 2016. Děkujeme!

Audio archív

Chcete si poslechnout zpětně zajímavé rozhovory s osobnostmi, které dorazily do vysílání StreetCulture? Doporučujeme sledovat sociální síť Mixcloud, kde průběžně publikujeme náš audio archív.

Fotogalerie

Podívejte se na fotky našich moderátorů, fotky z koncertů anebo prostor StreetCulture.

Video ze StreetCulture

Na youtube.com/StreetCultureCZ najdete videa z našich akcí nebo pozdravy moderátorů a fanoušků StreetCulture.

Česká pirátská strana podporuje StreetCulture

plachta cerny Tento veřejně prospěšný projekt byl financován ze státního příspěvku České pirátské strany prostřednictvím jejího participativního rozpočtování.

Tímto děkujeme Pirátské straně za finanční podporu projektu komunitního rádia Streetculture. Finanční podpora byla poskytnuta skze jejich inovativní participativní rozpočet (bližší informace zde). Poskytnutou finanční podporu jsme využili na každodenní provoz rádia.

1435 / Nákladové nádraží Žižkov

1435 / Nákladové nádraží Žižkov Národní filmový archiv provozuje veřejný prostor 1435mm na Nákladovém nádraží Žižkov

Národní filmový archiv

NFA Bez podpory NFA by to doopravdy nešlo. Díky!


 Stisk.com  Praha 3 VOŠPVOŠP