Moje dvojče

Jirkam a dvojče (foto: archiv StreetCulture)
Jirkam a dvojče (foto: archiv StreetCulture)

Já a moje dvojče. Díky němu žije moje vzpomínka na rok 1989 a tehdejší klučičí symbol přicházející svobody. Když jsem ho dostal, moje senzory začaly blikat. Stokrát jsem si na papír obkresloval kazeťák z jednoho německého katalogu, který jsem si každý den s kámoši prohlížel a snil, jak se žije v lepším světě.


Doufal jsem, že jednou i já budu mít náš klučičí symbol svobody. Pořádný dvojče! Pořádný dvojče znamenalo dva tapy pro přehrávání kazet, rozhodně ekvalizér, možnost ho narvat buřty, ať lze s ním vyrazit do terénu, výstup na sluchátka atd. Lepší byla barva černá, protože stříbrná byla tenkrát na ústupu a začal ji používat tehdejší koncernový podnik Tesla a tu nikdo z nás kluků rozhodně nechtěl.

A jednoho dne se stalo. V nákupním domě Kotva mi moje máma pořídila dvojče Panasonic. Zatímco východní Němci v Praze se snažili dostat na ambasádu SRN, já už věděl, že přelézat plot je zbytečné. Držel jsem svoje dvojče a věděl, že to prostě padne. Měl jsem k tomu svoje nevyvratitelné důkazy. Moje dvojče totiž mělo ještě navíc oddělitelné reproduktory, úplná bomba a prostě tenkrát nejvíc, analogový input pro jiné audio zařízení a zrychlené kopírování kazet.

Během necelých třiceti let moje dvojče mě neustále doprovázelo, zažilo moje punkové léta, fungovalo jako audio repro při hrání počítačových her a v posledních letech si zahrálo v několika videoklipech hiphopových a punkových kapel, kde byla potřeba vytáhnout pořádný oldschool.

A teď opět pro moje dvojče přišla jeho zásadní role. Dojel jsem si pro něj do sklepa a postavil si ho významně do pokoje. Je takovým lakmusovým klučičím papírkem mého vnímání svobody. Zatím hraje a vyzkoušel jsem, že ani necuchá kazety. Takže dobrý. Symbol svobody funguje, až přestane hrát, dám vám vědět, ať stačíte přelézt ploty!

jirkam, spoluzakladatel StreetCulture o.p.s.


Diskuse k příspěvku

comments powered by Disqus
Reklama

1435mm
1435mm

Běhěm června startujeme vysílání v prostorách 1435mm / Nákladové nádraží Žižkov!

 

Program akcí StreetCulture

V květnu plánujeme start vysílání rádia StreetCulture!

V květnu plánujeme start vysílání rádia StreetCulture!

 Koncert Doporučujeme DJ Párty

NEWSLETTER STREETCULTURE.CZ

Přihlaš se o odběru novinek e-mailem a staneš se součástí StreetCulture Zone

JAK MOHU PODPOŘIT STREETCULTURE?

StreetCulture pomůžete, když nás budete poslouchat a chodit nás podpořit přímo do našich prostor, kde se můžete osobně potkat s naším týmem. Kdyby nebylo fanoušků StreetCulture, nepřežili bychom ani jeden rok naší existence.

Můžete nás také podpořit finančně! Jakákoliv částka nám pomůže financovat náročný provoz StreetCulture rádia.

Reklama ve vysílání StreetCulture

Vyrobíme na zakázku audiospot, který dle dohody nasadíme do našeho vysílání.

Sdílejte a šiřte StreetCulture na internetu

Stáhněte si naše bannery nebo sdílejte audio přehrávač rádia StreetCulture.

Městská část Praha 3

Praha 3 Městská část Praha 3 podporovala StreetCulture v letech 2011, 2013 - 2016. Děkujeme!

Audio archív

Chcete si poslechnout zpětně zajímavé rozhovory s osobnostmi, které dorazily do vysílání StreetCulture? Doporučujeme sledovat sociální síť Mixcloud, kde průběžně publikujeme náš audio archív.

Fotogalerie

Podívejte se na fotky našich moderátorů, fotky z koncertů anebo prostor StreetCulture.

Video ze StreetCulture

Na youtube.com/StreetCultureCZ najdete videa z našich akcí nebo pozdravy moderátorů a fanoušků StreetCulture.

Česká pirátská strana podporuje StreetCulture

plachta cerny Tento veřejně prospěšný projekt byl financován ze státního příspěvku České pirátské strany prostřednictvím jejího participativního rozpočtování.

Tímto děkujeme Pirátské straně za finanční podporu projektu komunitního rádia Streetculture. Finanční podpora byla poskytnuta skze jejich inovativní participativní rozpočet (bližší informace zde). Poskytnutou finanční podporu jsme využili na každodenní provoz rádia.

1435 / Nákladové nádraží Žižkov

1435 / Nákladové nádraží Žižkov Národní filmový archiv provozuje veřejný prostor 1435mm na Nákladovém nádraží Žižkov

Národní filmový archiv

NFA Bez podpory NFA by to doopravdy nešlo. Díky!


 Stisk.com  Praha 3 VOŠPVOŠP