StreetCulture Vs. Nákladové nádraží Žižkov

Nákladové nádraží Žižkov v roce 2014
Nákladové nádraží Žižkov v roce 2014

V roce 2012 jsem si poprvé říkal, že by jednou StreetCulture slušelo se ukázat na Nákladovém nádraží Žižkov, které jsem považoval za budoucí veřejný prostor číslo jedna nejen pro Pražany, ale pro celý region Střední Evropy. Možná to zní až skoro pateticky, ale Nákladové nádraží Žižkov mělo vždy pro mě Genius loci, zároveň ovšem svoji rozlohou a strukturou nepůsobily úvahy o využití tohoto prostoru úplně mimo mísu. Samozřejmě umístění a prostory jsou jedna věc a všechny organizační a legislativní kroky věcí druhou.


Většina z nás asi základní problematiku ohledně Nákladového nádraží Žižkov zná a sledovalo souboj developerů s veřejností a jejich záměr využít nádraží pro komerční a residenční úděly a z počátku přešlapování ostatních vtažených subjektů počínaje od Českých drah, Ministerstva kultury až po radnici Prahy 3. V současné chvíli je budoucnost nádraží mnohem světlejší. Dle mého názoru vzniknul zajímavý kompromis, kdy budovy nádraží v roce 2012 Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku a zároveň část přilehlého okolí mohou developeři využít pro svoje záměry. Myslím, že ve městě by měly prostory vznikat ve vzájemné interakci a ne se snažit naopak o izolaci vůči okolí. Takže to bude pro všechny zainteresované zajímavá výzva.

Za to, že dnes můžeme nádraží navštěvovat a užívat si v něm různé akce anebo si jenom dát pivo na baru, rozhodně vděčíme Matějovi Stropnickému a sdružení Tady není developerovo, které v roce 2011 a následujících letech vyhrálo složité bitvy za nás. Jestli někdy bych občanskému aktivismu zatleskal, pak rozhodně v tomto případě. Všichni jsme nějak cítili, že nádraží by bylo super, ale někdo musel úřady přesvědčit nebo spíše jednoduše řečeno porazit. A to se lidem okolo Matěje Stropnickému podařilo.

Od roku 2014 je část prostor přístupný veřejnosti a pořádají se zde různé kulturní akce včetně koncertů, výstav nebo promítání filmů a dokumentů. Letošní rok (a roky následující až do případné rekonstrukce) se o prostory stará Národní filmový archiv, který svoje aktivity na nádraží nazval 1435mm / Nákladové nádraží Žižkov.

Vraťme se ovšem k perexu článku a snu, že by se StreetCulture mohlo objevit na Nákladovém nádraží. Nebylo od roku 2012 snad žádné setkání vedení lidí ze StreetCulture, kde bych nepoznamenal, že jediné místo, kam naše rádio patří, je právě nádraží. Čtyři roky jsme o něm snili. Nyní máme možnost si ho jeden den užít, samozřejmě i s vámi našimi fanoušky, protože 28. září se připomeneme jednodenním festivalem právě na Nákladovém nádraží Žižkov. Nemohu na 100procent slíbit, že naše zářijová akce odstartuje úspěšný návrat StreetCulture do rozhlasového éteru a veřejného prostoru, který plánujeme na duben 2017, ale rozhodně může být jedním z důležitých kroků. O tom, jestli se příští rok probudíme i s vysíláním v prostorách nádraží, je ještě hodně předčasné psát, ale vážení… asi cítíte, že je to tam, že tohle má právě StreetCulture hodně v hlavě. Tak uvidíme.

Určitě všichni doražte a podpořte nás potleskem, kamarádským poplácáním po zádech, vlastně jakkoliv, prostě nám dodejte sílu a energii, kterou budeme potřebovat, abychom se vrátili do éteru.

jirkam, za zakladatele StreetCulture

 


Reklama

Děkujeme za podporu na HITHIT!

StreetCulture má menší pauzu. Občas jí ale přerušíme. Sleduj náš audioarchiv, který obsahuje ty nejzajímavější rozhovory. ▼▼▼

audiorozhovory odkaz
1435mm
1435mm

Stay tuned!

 

Program akcí StreetCulture

Když HTML je víc než FM

Když HTML je víc než FM

 Koncert Doporučujeme DJ Párty

NEWSLETTER STREETCULTURE.CZ

Přihlaš se o odběru novinek e-mailem a staneš se součástí StreetCulture Zone

JAK MOHU PODPOŘIT STREETCULTURE?

StreetCulture pomůžete, když nás budete poslouchat a chodit nás podpořit přímo do našich prostor, kde se můžete osobně potkat s naším týmem. Kdyby nebylo fanoušků StreetCulture, nepřežili bychom ani jeden rok naší existence.

Můžete nás také podpořit finančně! Jakákoliv částka nám pomůže financovat náročný provoz StreetCulture rádia.

Reklama ve vysílání StreetCulture

Vyrobíme na zakázku audiospot, který dle dohody nasadíme do našeho vysílání.

Sdílejte a šiřte StreetCulture na internetu

Stáhněte si naše bannery nebo sdílejte audio přehrávač rádia StreetCulture.

Městská část Praha 3

Praha 3 Městská část Praha 3 podporovala StreetCulture v letech 2011, 2013 - 2016. Děkujeme!

Audio archív

Chcete si poslechnout zpětně zajímavé rozhovory s osobnostmi, které dorazily do vysílání StreetCulture? Doporučujeme sledovat sociální síť Mixcloud, kde průběžně publikujeme náš audio archív.

Fotogalerie

Podívejte se na fotky našich moderátorů, fotky z koncertů anebo prostor StreetCulture.

Video ze StreetCulture

Na youtube.com/StreetCultureCZ najdete videa z našich akcí nebo pozdravy moderátorů a fanoušků StreetCulture.

Česká pirátská strana podporuje StreetCulture

plachta cerny Tento veřejně prospěšný projekt byl financován ze státního příspěvku České pirátské strany prostřednictvím jejího participativního rozpočtování.

Tímto děkujeme Pirátské straně za finanční podporu projektu komunitního rádia Streetculture. Finanční podpora byla poskytnuta skze jejich inovativní participativní rozpočet (bližší informace zde). Poskytnutou finanční podporu jsme využili na každodenní provoz rádia.

1435 / Nákladové nádraží Žižkov

1435 / Nákladové nádraží Žižkov Národní filmový archiv provozuje veřejný prostor 1435mm na Nákladovém nádraží Žižkov

Národní filmový archiv

NFA Bez podpory NFA by to doopravdy nešlo. Díky!


 Stisk.com  Praha 3 VOŠPVOŠP