Nákladové nádraží Žižkov

Nákladové nádraží Žižkov (foto jirkam)
Nákladové nádraží Žižkov (foto jirkam)

Nákladové nádraží Žižkov je krásná funkcionalistická průmyslová stavba, která byla v roce 2013 vyhlášena kulturní památkou. Nádraží, které bylo vybudováno v roce 1936, původně sloužilo jako velkokapacitní nádraží k rychlé překládce zboží a zároveň mělo kapacity pro samotné skladování. Primárně se jednalo o potraviny.


V roce 1966 bylo vybudováno nové potravinové skladiště ve Strašnicích a tím nastal úpadek a význam Nákladového nádraží Žižkov, které ovšem ještě po roce 1989 fungovalo stále pro své účely. V roce 2005 začala radnice Prahy 3 řešit budoucnost nádraží a objednala si urbanistickou studii, která měla počítat se zachováním nádražních budov.

Přesto v roce 2008 se začaly nad zachováním nádraží stahovat mračna, protože byl schválen návrh developerů na zrušení většiny regulativů na území s tím, že celé území bude přebudováno na moderní městskou čtvrť. Tento krok také podporovalo založení společnosti Žižkov Station Development (ŽSD), kde figurovaly České dráhy a developerská firma Sekyra Group.

Naštěstí politické sdružení Žižkov -nejen- sobě svým společenským aktivismem zabránilo developerskému záměru na zbourání nádražních budov a především jeho zásluhou se Nákladové nádraží Žižkov prohlásilo za kulturní památku a tím byla definitivně nastavena jistota, že zůstane zachováno. Samozřejmě na souvisejícím území v okolí nádražních budov budou mít developeři možnost, dle svého záměru, vybudovat bytový a administrativní komplex, přičemž se počítá až s navýšením 15.000 obyvatel pro městskou část Žižkov.

Je otázka, jestli využití (aspoň části) prostor budov nádraží bude i po případné rekonstrukci sloužit jako veřejný prostor a pro kulturní účely. Zatím tomu všichni věří včetně Národního filmového archivu, který provozuje v nádražní budově kulturní prostor 1435mm.

Základní informace o Nákladovém nádraží Žižkov najdete na Wikipedii

Nákladové nádraží Praha-Žižkov je hlavové nákladové nádraží na Žižkově na adrese Jana Želivského 2200/2 na konci jednokolejné nákladní železniční trati, která za nákladovým nádražím Praha-Malešice a před vrchem Tábor odbočuje doleva od nákladní trati Praha-Vršovice – Praha-Libeň. Nádraží je kombinováno s patrovými skladišti. Osa nádraží navazuje na linii Olšanské ulice u ulice Jana Želivského, která je k nim kolmá. Vybudováno bylo v roce 1936, běžný provoz byl ukončen v roce 2002 a ukončení železniční dopravy bylo avizováno na konec roku 2010, provoz ke kontejnerovému překladišti však pokračuje. Jde o největší dochovanou funkcionalistickou průmyslovou stavbu v Praze. V letech 2005–2013 proběhl úřední, politický a ekonomický boj o zachování jejích budov, Hlavní objekty byly prohlášeny kulturní památkou poprvé 3. prosince 2010, po několika kolech odvolání a nových rozhodnutí nakonec ochrana hlavní budovy nabyla účinnosti 12. března 2013.[2] V lokalitě je plánováno vybudování sídelního a administrativního komplexu pro 15 tisíc obyvatel. [Zdroj WIKIPEDIA]


Reklama

Děkujeme za podporu na HITHIT!

StreetCulture má menší pauzu. Občas jí ale přerušíme. Sleduj náš audioarchiv, který obsahuje ty nejzajímavější rozhovory. ▼▼▼

audiorozhovory odkaz
1435mm
1435mm

Stay tuned!

 

Program akcí StreetCulture

Když HTML je víc než FM

Když HTML je víc než FM

 Koncert Doporučujeme DJ Párty

NEWSLETTER STREETCULTURE.CZ

Přihlaš se o odběru novinek e-mailem a staneš se součástí StreetCulture Zone

JAK MOHU PODPOŘIT STREETCULTURE?

StreetCulture pomůžete, když nás budete poslouchat a chodit nás podpořit přímo do našich prostor, kde se můžete osobně potkat s naším týmem. Kdyby nebylo fanoušků StreetCulture, nepřežili bychom ani jeden rok naší existence.

Můžete nás také podpořit finančně! Jakákoliv částka nám pomůže financovat náročný provoz StreetCulture rádia.

Reklama ve vysílání StreetCulture

Vyrobíme na zakázku audiospot, který dle dohody nasadíme do našeho vysílání.

Sdílejte a šiřte StreetCulture na internetu

Stáhněte si naše bannery nebo sdílejte audio přehrávač rádia StreetCulture.

Městská část Praha 3

Praha 3 Městská část Praha 3 podporovala StreetCulture v letech 2011, 2013 - 2016. Děkujeme!

Audio archív

Chcete si poslechnout zpětně zajímavé rozhovory s osobnostmi, které dorazily do vysílání StreetCulture? Doporučujeme sledovat sociální síť Mixcloud, kde průběžně publikujeme náš audio archív.

Fotogalerie

Podívejte se na fotky našich moderátorů, fotky z koncertů anebo prostor StreetCulture.

Video ze StreetCulture

Na youtube.com/StreetCultureCZ najdete videa z našich akcí nebo pozdravy moderátorů a fanoušků StreetCulture.

Česká pirátská strana podporuje StreetCulture

plachta cerny Tento veřejně prospěšný projekt byl financován ze státního příspěvku České pirátské strany prostřednictvím jejího participativního rozpočtování.

Tímto děkujeme Pirátské straně za finanční podporu projektu komunitního rádia Streetculture. Finanční podpora byla poskytnuta skze jejich inovativní participativní rozpočet (bližší informace zde). Poskytnutou finanční podporu jsme využili na každodenní provoz rádia.

1435 / Nákladové nádraží Žižkov

1435 / Nákladové nádraží Žižkov Národní filmový archiv provozuje veřejný prostor 1435mm na Nákladovém nádraží Žižkov

Národní filmový archiv

NFA Bez podpory NFA by to doopravdy nešlo. Díky!


 Stisk.com  Praha 3 VOŠPVOŠP